Zapomnij o twardym i gumowym mięsie w gulaszu. Zawsze robię gulasz w ten sposób i mięso jest soczyste oraz bardzo aromatyczne
Gulasz wieprzowy to idealny dodatek m.in. do kaszy, ziemniaków i placków ziemniaczanych. Pyszny gulasz wieprzowy możesz przygotować z chudej szynki, a także karkówki lub łopatki. Nigdy nie podprawiam sosu do gulaszu mąką, która wpływa na kaloryczność dania. Odpowiednią konsystencję sosu uzyskuję dzięki odparowaniu nadmiaru płynu.
Jakie mięso kupić na gulasz wieprzowy?
Na gulasz wieprzowy wybierz chudy kawałek mięsa – szynki, łopatki lub karkówki. Moim zdaniem mięsem idealnym na gulasz jest łopatka wieprzowa. Oczywiście możesz również wykorzystać samą szynkę lub też wymieszać ją pół na pół z karkówką. Jeżeli mięso jest poprzerastane tłuszczem, to kup go o około 200 g więcej niż jest w przepisie, bo niezbędne będzie usunięcie nadmiaru tłuszczu. Przed przystąpieniem do przygotowywania gulaszu wieprzowego możesz pokrojone w kostkę mięso zamarynować w oleju i przyprawach (pieprz, czosnek mielony, wędzona papryka mielona lub gotowa przyprawa do gulaszu). Czas marynowania mięsa to minimum 120 minut, ale możesz je także marynować przez całą noc. Pamiętaj, aby naczynie z zamarynowanym mięsem wstawić do lodówki oraz przed smażeniem ogrzać do temperatury pokojowej.
Przepis: Gulasz wieprzowy
Choć gulasz nie jest tradycyjnym polskim daniem, to często jest głównym posiłkiem w wielu domach. Polecam przepis na pyszny i prosty w przygotowaniu gulasz z mięsa wieprzowego.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 5
- Liczba kalorii
- 400 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg mięsa wieprzowego
- 2 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 1 czerwona papryka
- 1 marchewka
- 2 szklanki bulionu
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki słodkiej papryki mielonej
- 1 łyżka mielonej papryki wędzonej
- 3 kulki ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania
- Przygotowanie mięsaUmyj i osusz mięso wieprzowe, a następnie usuń z niego z nadmiar tłuszczu. Aby mięso było soczyste, pokrój je w poprzek włókien na plastry o grubości 1,5-2 cm, a następnie każdy plaster mięsa pokrój w kostkę.
- Smażenie mięsaNa patelni lub w garnku rozgrzej olej roślinny. Zdejmij patelnię z ciepłym tłuszczem z palnika i dodaj słodką paprykę mieloną (opcjonalnie ostrą paprykę mieloną) i paprykę wędzoną. Rozprowadź paprykę w tłuszczu i przełóż patelnię na palnik. Podgrzewaj przez krótką chwilę, ciągle mieszając, a następnie dodaj pokrojone mięso i dokładnie wymieszaj, aby pokryło się paprykowym olejem. Smaż na średnim ogniu do momentu zrumienienia się mięsa. Usmażone mięso przełóż za pomocą łyżki cedzakowej do garnka.
- Przygotowanie warzywCebule i czosnek obierz oraz pokrój w kostkę. Marchewkę obierz i pokrój w grubą kostkę lub na półplasterki. Paprykę umyj i pokrój w paski.
- Smażenie warzywNa tłuszczu, który pozostał po smażeniu mięsa, zeszklij cebulę. Do zeszklonej cebuli dodaj czosnek i smaż razem około 1 minutę. Następnie dodaj marchewkę i paprykę i smaż jeszcze 1-2 minuty. Usmażone warzywa przełóż do garnka z mięsem. Dodaj ziele angielskie i liście laurowe. Po smażeniu na patelni pozostaje aromatyczny „osad”. Jeżeli nie jest przypalony, to nalej na patelnię odrobinę wody, a następnie zagotuj i wlej płyn do garnka z mięsem i warzywami.
- Duszenie potrawyMięso i warzywa podlej bulionem lub wodą – płyn powinien sięgać do poziomu składników. Doprowadź gulasz do wrzenia na średnim ogniu, a następnie zmniejsz moc palnika i duś potrawę pod przykryciem około 40 minut, od czasu do czasu mieszając. Gdy mięso zmięknie, zdejmij pokrywkę, dodaj przecier pomidorowy i poczekaj, aż nadmiar płynu odparuje. Sos powinien mieć gęstą konsystencję. Gdy potrawa będzie gotowa, dopraw ją do smaku solą i pieprzem.
Rada: do przygotowania gulaszu możesz użyć bulionu warzywnego lub mięsno-warzywnego – wedle uznania, lub po prostu podlać usmażone mięso wodą.
Mięso możesz przyprawić solą już na samym początku duszenia. Jednak ja dodaję sól pod koniec tego procesu, dzięki czemu po odparowaniu nadmiaru płynu sos nie jest zbyt słony.